A sikeres életmódváltás kiegészítése

A sikeres diéta kiegészítőiAz eddigi cikkekben sorra vettük már a sikeres diétához, és az egészséges életmódhoz elengedhetetlen étkezést. Ez azonban még nem minden! Mai befejező írásomban még jó pár hasznos kiegészítést olvashatsz, amikről hajlamosak vagyunk megfeledkezni, legyen szó akár fogyásról, akár csak a hétköznapjainkról!

Egy nagyon fontos dologgal kezdeném, mégpedig azzal, hogy Vedd figyelembe a saját testi adottságodat!
Ne éheztesd magad, ne legyél bulimiás vagy éppen anorexiás, ne vetesd ki a lengő bordád, ahogyan azt Cher is tette. Ne küszködj fölöslegesen, hiszen lehetséges, hogy a te alakod (testalkatod) nem teszi lehetővé, hogy valaha is elérd a hatvanas, vagy hatvankettes derekat.
Miért? Mert mindannyian mások vagyunk. Míg a szomszéd darázsderekú, te lehet, hogy sportosabb alkattal rendelkezel, és kevésbé karcsú a derekad. Ez viszont nem azt jelenti, hogy te nem lehetsz vékony, szép, arányos, csupán csak fel kell ismerned (és elfogadnod, még ha nehezen is megy), hogy te más típusba tartozol, neked valószínűleg sose lesz annyira karcsú a derekad.

Viszont hetvenkettes derékkal is lehet valaki, vékony, szép, lapos hasú, és dekoratív. Nagyon sokszor hallani a „fogadd el magad” kifejezést. Olyankor az előzőekben leírtakra gondolnak, csak bővebben senki sem szokta kirészletezni, hogy mit is ért ez alatt. Hát röviden ennyit! Köss békét az adottságaiddal, és hozd ki belőle a lehető legtöbbet!

Nagyon fontos tényező a rendszeres, vagyis legalább heti három napon végzett egy-egy órás testmozgás! Most mondhatod, hogy „mozgok én eleget minden nap, mert gyalog megyek dolgozni, vagy biciklivel.”
Vagy „egész nap talpon vagyok a munkahelyemen, alig ülök le.”
De ezek nem egyenlők a sporttal, azzal a fajta testmozgással! Össze sem lehet őket hasonlítani!
Miért mondom ezt? Mert sportolás közben a szívedet egyfajta magasabb terhelés éri, ami egyben erősíti is.
Mert sportolás közben boldogság hormont termel a szervezeted.
Mert sportolás közben az agyad kikapcsol, megfeledkezel a problémáidról.
Mert sportolás közben megszabadulsz a dühtől, elűzi a depressziót.
Mert sportolás közben nő az önbizalmad, öntudatod, állóképességed.
Mert sportolás közben kitisztul a fejed. A sport rengeteg betegség kialakulásától megvédhet, és egyben karbantartja testedet is. Most őszintén! Ugyan ezeket el tudod mondani a munkádból adódó, kényszerből végzett gyaloglásról is?

E kettőn kívül van még egy harmadik igen csak fontos tényező is, amit szintén nem lehet figyelmen kívül hagyni. Ez pedig az elegendő mennyiségű vízfogyasztás.
Nem üdítők, nem gyümölcslevek, nem levesek, nem teák, hanem víz! Egy pillanatra gondolj bele! A testünk kb. 60-70%-a víz. Minden nap, függetlenül attól, hogy mit csinálsz, izzadsz. Izzadsz napközben, és izzadsz éjszaka is, vagyis vizet vesztesz.
Mit gondolsz, ha nem pótolod, hogyan fog a szervezeted hozzá jutni? Ha nem pótolod, kis túlzással, olyan leszel, mint a mazsola. Összeaszol. Nem beszélve a kellemetlen mellékhatásoktól, mint például a száraz bőr. Nem egy emberrel találkoztam már, akinél az üdvözlő puszi váltásánál úgy éreztem, olyan a bőre, mint a pergamen. Persze kenheted testápolóval, de az attól még száraz marad. A száraz arcbőr miatt pedig jóval idősebbnek tűnhetsz a korodnál.
Ha nem pótolod a szervezetből elvesztett vizet, egyszer csak azon kapod magad, hogy fáradékonyabb lettél, kimerült, gyenge, fáj a fejed, esetleg szédülsz is, nyugtalan vagy, zavart, csökken a koncentráció készséged, lassulhat az emésztésed. Arról nem is beszélve, ha még sportolsz is, a szervezeted a vízhiányt az izmokból foglya pótolni. Vagyis az izmoktól veszi el a vizet, ami egyenlő lesz az izomgörcsökkel!

A felsorolás elején megakadhatott a szemed a teán. Amennyiben ízesítés nélkül (cukor, citrom) iszod, úgy beleszámolhatod azt is a napi folyadék fogyasztásodba, de ne az egészet ez tegye ki! Vízre van szüksége a szervezetnek, tiszta vízre.
Ízesítve nem éri beleszámolni a teát!
A végére pedig hadd adjak egy tippet. Fogyassz citromos vizet! Miért? Ebből a rövid cikkből megtudhatod. Ne citromlével, hanem igazi, friss citrom levével ízesítsd!

Vitamin, és ásványianyag pótlás a következő a sorban, amire függetlenül attól, hogy sportolsz-e vagy sem, nagy figyelmet kell fordítani!
Amennyiben sportolsz, úgy ezek pótlására még fokozottabban kell, hogy ügyelj! Miért?
Mert sportolás közben az izzadsággal együtt az ásványianyagok is kiürülnek a szervezetedből. Ezért van az, hogy ha megnyalod a bőröd, sós ízt érzel.
Nem csak sportolás közben ürülnek ezek az anyagok, hanem mindenféle izzadással együtt kísérve. Viszont sportolás közben jóval többet izzadunk, sokkal több vizet, ásványianyagot, vitamint veszítünk, mint egyébként.
A javaslatom, válassz olyan vitamint, ami tartalmazza a szükséges ásványianyagokat is a szervezeted számára, és szedd naponta (ill. ahogy elő van írva).
Mi van, ha nem szeded? Gyengülni fog a szervezetd, immunrendszered. Beteg leszel, fáradt, kedvetlen, de ha ez még nem lenne elég, itt el tudod olvasni, milyen tünetekkel szembesülhetsz még, ha nem pótolod vissza őket.

Plusz egy tipp:
A zab remek vitamin és ásványianyag forrás, magas rosttartalommal bír, ezért segíti az emésztőrendszer tisztulását, a méreganyagok távozását.  A reggelire elfogyasztott zab (kása) hosszú időre biztosít teltség érzetet, és rengeteg energiával lát el minket ez által. Melléje viszont mindenképpen ajánlatos valamilyen folyadékot is fogyasztani (a legjobb a citromos víz), hogy jótékony hatása érvényesülni tudjon. Ellenkező esetben ugyanis szorulást, görcsöket okozhat.

Így készül:
20-30 dkg teljes zabpelyhet, önts fel annyi tejjel, hogy éppen csak ellepje, majd hagyd állni 10 percet. Önts hozzá még egy kevés tejet, édesítsd, és kezdd el főzni folyamatos keverés közben. Vigyázz, könnyen odaéghet! Addig keverd, míg fantasztikus, krémes nem lesz. Ha túl sűrűnek találod, önts még hozzá tejet.

Változatai:
2 evőkanál túrót, pár csepp citromlevet, és egy kevés vaníliát adhatsz még hozzá vagy,
darált diót, mandulát; egész vegyes magokat; almát-fahéjat, és banánnal kevert változataik is igen finomak.

Most pedig néhány praktikus segítség a fogyókúra kiegészítéséhez:

Mivel minden ember egyedi, így mindenkinek más időben fog megindulni, elkezdődni a fogyás. Van, hogy már egy hónap után, de van, hogy csak három hónap után kezd el csökkenni a testsúly. Idő kell a szervezetnek, míg elkezd átállni a fogyásra. Először csak rendezkedik, pakolgatja a dolgokat ide, oda, felkészíti a szervezeted a fogyásra, kiválogatja, azokat a fölösleges dolgokat, amiktől megszabadulhat. Megteremti magának a legideálisabb körülményt, ehhez az új életmódhoz, és bizony ez időbe telik. Szóval ne légy türelmetlen! Tartsd magad, légy kitartó, és meglesz az eredménye!

A mintaétrendekben leírtakban szereplő fehérje fogyasztás, szintén mindenkinél egyedi lehet!
A szervezetünk jelzéseire amúgy is figyelnünk kell folyamatosan. Most a megnövekedett fehérje bevitel miatt pedig még fokozottabban. Ha ízületi fájdalmat, vagy bármilyen más „tünetet” észlelsz magadon, csökkentsd a fehérje bevitel mennyiségét, egészen addig, míg a tapasztalt „mellékhatások” meg nem szűnnek. Így már tudni fogod, hogy neked mekkora a napi bevihető fehérje mennyiséged. Ez azonban nagyon elenyésző, és bár igen ritkán, de mégis előforduló velejárója lehet bármelyik diétának. Nem jellemző, de a figyelmet fel kell rá hívni.

Amennyiben következetes vagy, és kitartó, ám néha megkívánnál mégis valami édességet, nasit, nem kell, hogy kétségbe ess, és egyből a lelkifurdalás gyötörjön! Ha ezeket a ritkán fellépő alkalmakat, be tudod szorítani a havi 1* keret közé, nyugodtan bűnözhetsz! Azaz, havonta egyszer eltérhetsz egy picit a diétádtól, és ezzel nem fogsz kárt okozni magadnak, ha egészen addig becsülettel betartottad a szabályokat. A hangsúly az eltérhetsz egy PICIT-en van!

Néhány mondat még a reggeliről, ebédről, amik az ezekkel foglalkozó cikkekből kimaradtak.

A reggeliről:

„Tudom én, hogy kellene, de olyan rohanásban vagyok, hogy egyszerűen nem jut rá időm”
Egy újabb kifogás, miért nem reggelizel.

5 perc? Ennyi időd azért csak van. Öt perc szabadidőd csak van felkeléstől 9 óráig. Vagy inkább azzal van a baj, hogy sajnálod az időd? Úgy érzed elpazarlod a reggelire, és helyette, sokkal fontosabb dolgokkal is tölthetnéd?
Akkor építsd be a napi rutinba, mondjuk oda, ahol (képzeletben) megállsz egy pillanatra, hogy átgondold a napi teendőidet. Ez szerintem mindenkinek megvan minden reggel. Mindannyian át szoktuk venni vagy éppen akkor kezdjük megtervezni, hogy mikor, mit fogunk csinálni, és hová kell mennünk a nap folyamán. Kösd össze a kellemest a hasznossal, és mindezt tervezd, gondold meg reggeli közben!  Lehet, hogy az agytorna is jobban fog menni egyik kezedben szendviccsel, a másikban kávéval nem?

Az ebédről:
Azoknak, akik nem tudnának lemondani a hagyományos köretekről, ajánlom a következőket.

Plusz pár tipp:
Nem kell lemondanod semmiről sem, ha te elkészíted otthon magadnak, például a szilvás gombócot teljes kiőrlésű lisztből, vagy a túró gombócot búzadara helyett, zabkorpából. A fasírozottba rizs helyett szintén zabkorpát keverj, és fogyaszthatod, önmagában akár még vacsorára is.
Levesek között is akad pár olyan, amiből, ha kihagyod a krumplit, nyugodtan fogyaszthatod, mert nem fog hizlalni. Ilye például a gulyásleves.

A sorozat eddig megjelent cikkeit itt találod:
Az első!
A második!
A harmadik!
A negyedik!
Az ötödik!
A hatodik!
A hetedik!

Ha tetszett a bejegyzésem és szeretnél értesülni a következőkről is, akkor iratkozz fel blog értesítőmre itt a jobb oldalon!