Főzéshez

Ha túl sós az ételMit tehetsz, ha túl sós lett az étel? 

Nem kell kétségbe esni! Erre is van megoldás! Amit minden étel esetében alkalmazhatsz, ha véletlen elsóztad az a burgonya. Egészben kell a javítandó ételhez adni és kb. 10-15 percig együtt főzni vele. A krumpli ugyanis rengeteg sót képes magába szívni a főzés során, így könnyen és gyorsan orvosolhatod a problémát. Ha tejes alapú illetve habarásos dologról van szó, először adj hozzá pár kanál tejet, ha ez nem segít, jöhet a burgonya.

 

Mit tehetsz, ha túl zsíros lett az étel? Ha túl zsíros lett az étel

Bár azzal, aki olíva olajjal főz, illetve minden apró kis zsíros résztől megszabadítja a húst, mielőtt a fazékba tenné, ez kevésbé eshet meg, de mindnyájunkkal előfordult már, hogy túl sok zsír keletkezett a főzés során az étel tetején. Ebben az esetben hűtsd le, tedd hűtőbe. A hidegtől megszilárdul a zsír és könnyen le lehet szedni róla. Ha csak kevesebb van rajta, azt egy papírtörlővel is le tudod halászni ha, óvatosan végig simítasz vele a felületén.

 

Mi is az alaplé?alaplé

Tulajdonképpen olyan, mint a leves, pont úgy is kell főzni, csak a bele főzött zöldségeket, húsokat a végén kivesszük belőle. Akkor miért nem használunk inkább leveskockát?! Mert a leveskocka nem túl egészséges! Tele van sóval, mesterséges adalékanyagokkal, színezékkel, tartósító szerrel, szóval jobban teszed, ha lemondasz róla! Ellentétben az általad készített alaplé… Igen, pont az ellenkezője. Csupa természetes összetevő semmi káros adalék.
Többféle variációja létezik: zöldségalaplé, marhaalaplé, csirkealaplé, halalaplé. Vegyük sorra őket.

A zöldségalaplé hozzávalói: Sárgarépa, fehérrépa, 1 zeller gumó, 5 fej gomba, 2 vöröshagyma, 1-2 gerezd fokhagyma, 1 cs petrezselyem zöldje, só, bors, olaj
Elkészítése: a répákat és a zellert kockára vágjuk, olajon kicsit lepirítjuk, majd felöntjük 4 liter vízzel. A gombát és a hagymákat megtisztítjuk, és a leveshez adjuk. Mehet bele a petrezselyem zöld is, sózzuk, borsozzuk, addig főzzük, míg a zöldségek meg nem puhulnak. Ez kb. 15 perc. Ha elkészültünk vele és valamelyest le is hűlt, szűrjük át egy sűrűbb konyharuhán és tetszőleges adagokban fagyasszuk le vagy a felhasználásig, pár napig, tároljuk hűtőben.

Marhaalaplé hozzávalói: 2 kg marha csont, 1 nagyobb zeller, 4-4 sárga és fehérrépa, 2-3 gerezd fokhagyma, 2 vöröshagyma, 4-5 fej gomba, negyed kelkáposzta fej, só, bors, olaj
Elkészítése: a zellert és a répákat kockára vágjuk, kicsit lepirítjuk, majd hozzáadjuk a csontot és felöntjük 4 liter vízzel. Beletesszük a többi hozzávalót is, természetesen megpucolva és 3-4 órán keresztül főzzük. Ha kissé lehűlt sűrű szövésű konyharuhán átszűrjük és tetszőleges adagokban lefagyasztjuk, vagy a felhasználásig, ami pár nap, hűtőben tároljuk.

Csirkealaplé hozzávalói: 2 kg csirke farhát, 4 sárgarépa, 3 fehérrépa, 1 zeller, 1 póréhagyma, 1 vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 4 gomba fej, só
Elkészítése: Egy nagyobb fazékba 4 liter vizet öntünk és feltesszük főni a farhátat. Amikor felforrt, szűrővel leszedjük róla a habot és hozzáadjuk a megtisztított zöldségeket, amikkel 3 órán át főzzük. Amikor elkészült és kissé lehűlt, tetszőleges adagokban lefagyasztjuk vagy felhasználásig, pár nap, hűtőben tároljuk.

Halalaplé hozzávalói: 2 kg halcsont vagy haltörzs, 1 póréhagyma, 3 paradicsom, 1 paprika, 2 vöröshagyma, só, bors, babér levél
Elkészítése: Egy nagyobb fazékba 4 liter vizet öntünk és feltesszük főni a halat. Amikor felforrt, hozzáadjuk a tisztított, kockára vágott zöldségeket, sót, borsot, babért, addig főzzük, míg a hal teljesen szét nem esik. Ha kissé lehűlt sűrű szövésű konyharuhán átszűrjük, tetszőleges adagokban lefagyasztjuk vagy felhasználásig, pár nap, hűtőben tároljuk.

Az alapléből megmaradt zöldségeket sem kell kidobni! Törd össze őket és készíts belőlük krokettet, amit fogyaszthatsz hús mellé vagy akár önmagába is tejföllel. Pont úgy készül, mint a burgonya krokett. Még egészségesebb ha kókuszzsírban sütöd ki.

 

Mit takarnak a különböző mértékegység megnevezések? 

mértékegységek

Nagyon sok recept leírásban csak annyi szerepel, hogy adj hozzá 3 evőkanál lisztet vagy egy csésze tejszínt, egy kiskanál cukrot. De, hogy pontosan mennyi is az annyi az nem nagyon derül ki és csak reménykedhetünk, hogy a recept írójának is pont akkora csészéje, kiskanala van, mint nekünk.  Íme tehát egy kis segítség:
1 csapott evőkanál liszt, 1,5 dkg
1 púpos evőkanál liszt 2 dkg
1 púpozott evőkanál cukor 2 dkg
1 csapott evőkanál só 1,5 dkg
1 késhegynyi só 0,5 dkg
1 evőkanál vaj 3 dkg
1 csésze 2,5 dl
1 csésze liszt 15 dkg
1 csésze cukor 2,25 dkg
1 csésze vaj 2,25 dkg
1 csésze méz 3,50 dkg
1 csésze rizs, nyersen 20 dkg
1 késhátnyi vastagság 3mm
2 dl őrölt dió 10 dkg
1 dl liszt 7 dkg
1 liter liszt 65 dkg
1 csésze 2,5 dl
1 pohár 2 dl
1 bögre 5 dl

 

Így lesz kemény és tartós a tejszínhab 

Tejszínhab

Tejszínhabos süteményt vagy esetleg tortát készítenél, de nem mersz belefogni, mert tudod, hogy a simán felvert tejszínhab hamarosan össze fog esni? Azt hiszem ezen mindannyian túlestünk már és biztosan jó páran vagytok, akik inkább lemondtak a tejszínhab ilyesfajta felhasználásáról. Van egy jó hírem! Hosszan tartó és kemény habot készíthetsz mostantól te is mindenféle fixáló segítsége nélkül. Először is forrald fel a tejszínt, majd hűtsd le és tedd vissza hűtőbe, hogy jó hideg legyen. Ezután ha fölvered, már igen stabil és kemény habot fogsz kapni.

 

Teljes kiőrlésű lisztből is lehet nokedlit főzni

Ha te is teljes kiőrlésű lisztet használsz és próbáltál már nokedlit főzni belőle, csalódottan vehetted észre, hogy szinte péppé főtt az egész. Nem is olyan egyszerű nokedlit főzni? Dehogyneeem! Semmi okod kesergésre! Vegyük sorban az egészet elölről. Forralj sok vizet egy nagyobb fazékba. Amíg erre vársz, állítsd össze a nokedli masszát. A tésztájához szükséged lesz 0,5 kg lisztre, 4 tojásra, vízre és sóra. A liszthez, tojáshoz, sóhoz annyi vizet keverj, hogy közepes keménységű masszát kapjál. Ne legyen túl híg, mert akkor kifolyik a szaggatóból, de túl kemény se. Szaggass egy nagyobb adagot a fortyogó vízbe, és egyből forgasd is át egyszer az egészet, majd fél perc elteltével műanyag szűrővel halászd ki őket, minél hamarabb. Ennyi kis főzés elég is nekik, ettől már éppen megfőnek, de még pont olyan kemények maradnak, mint amilyennek lenniük kell.